Nyhedsbrev November 2023

Aale -Hjortsvang. 
Nyhedsbrev Nov. 23. 

Fra foreningen 
Det går rigtig godt med gymnastikken og alle arbejder ihærdigt på at få så meget som muligt ud af øvelserne. Ingen skal føle sig presset til at yde mere end kroppen kan klare, men blot yde det man kan og nyde at bevæge sig.
Kirsten og Randi underviser på hver deres måde. Begge er dygtige instruktører, som vi sætter stor
pris på og de kommer glade og veloplagte og rusker op i vores kroppe hver torsdag.
De deltager begge flere gange om året i kurser som tilrettelægges af columnaforeningerne, så de holder grundformen i øvelserne vedlige.
Kirsten Kristensen og Tove Vonsild har deltaget i førstehjælpskursus arrangeret af DGI.
Randi er begyndt at vejlede de enkelte. Så husk at tilkalde hende hvis du har brug for hjælp, til at udføre øvelserne korrekt. – Det er også helt i orden at afvise, hvis du ikke bryder dig om at få hjælp.
Vi har i denne sæson haft en del udfordringer med musikanlægget og head-settet. Pedellen har kigget på det og finder ingen fejl. Og de sidste gange har det virket som det skal – så vi krydser fingre for at slippe for skratteri i anlægget, da det jo er temmelig forstyrrende for både instruktør og gymnaster. 

Generalforsamling
Vi har afholdt generalforsamling d. 5. okt. – vi var en lille sluttet flok som hyggede sig med det formelle og lidt godt til ganen. Beretning og regnskab blev godkendt. I år med et lille overskud på ca. 1000kr
Bestyrelsen er uændret, dog er Randi ny suppleant, Diana ny revisor og H.C. Hovmøller ny revisor suppleant

  • Formand Kirsten Kristensen
  • Næstformand Tove Vonsild                     
  • Kasserer Betty Ellebæk
  • Sekretær Helle Hudecek
  • Bestyrelsesmedlem Anette Bergstøm
  • Suppleant Randi Sørensen
  • Revisor Diana Nielsen
  • Revisor suppleant Hans Chr. Hovmøller
Praktiske oplysninger
Der er juleafslutning d. 14. dec. hvor vi hygger med en bid brød, lidt knas og juleleg. som de fleste plejer at deltage i, Det glæder vi os til og håber I vil være med.
1.gang efter nytår er 4. jan. 2024
Der er ingen gymnastik i vinterferien